Fizyka licencjacka - specjalność Nauczanie Fizyki i Przyrody
Głównym celem specjalności jest przygotowanie studenta do pracy w zawodzie nauczyciela w szkole podstawowej i ponadpodstawowej z przedmiotów Fizyka i Przyroda. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, w zakresie kształcenia nauczycieli jednym z warunków koniecznych do uzyskania uprawnień nauczycielskich jest ukończenie studiów nadających tytuł magistra. Dlatego też, studia na tej specjalności powiązane są ze specjalnością nauczycielską oferowaną przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy na magisterskim kierunku Fizyka.
Charakterystyka studiów
Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku fizyka trwają 3 lata (6 semestrów). Zajęcia w ramach specjalności rozpoczynają się od drugiego roku studiów. Dotyczą one głównie zagadnień związanych z dydaktyką fizyki w szkołach ponadgimnazjalnych, pedagogiką i psychologią. Oprócz wykładów i seminariów, studenci odbywają również zajęcia laboratoryjne. Studenci odbywają pedagogiczną praktykę ciągłą w szkole podstawowej i ponadpodstawowej poznając praktyczne zasady nauczania fizyki, prowadzenia dokumentacji oraz pracy nauczyciela - wychowawcy. W trakcie ostatniego roku studiów studenci uczestniczą w seminarium dyplomowym i przygotowują pracę magisterską. Studia kończą się egzaminem dyplomowym i nadaniem tytułu licencjata z fizyki o specjalizacji „nauczycielskiej”.
Sylwetka Absolwenta
Absolwenci specjalizacji nauczycielskiej posiadają umiejętność rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych. Ponadto, potrafią korzystać z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych. Ich teoretyczna i praktyczna wiedza pozwala na umiejętne gromadzenie danych oraz przetwarzanie informacji i ich przekazywanie. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów nauczycielskich na drugim stopniu Fizyki w celu uzyskania kompetencji nauczycielskich uprawniających do nauczania Fizyki we wszystkich typach szkół oraz przyrody w szkole podstawowej. Poza tym absolwent posiada kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń, których działanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu fizyki.
Absolwenci fizyki mogą znaleźć zatrudnienie :
- w placówkach badawczych i naukowych
- przemyśle wymagającym wiedzy z zakresu nauk ścisłych
Kadra Kierunku
Wszystkie zajęcia prowadzone są przez kadrę naukową Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych oraz Wydziału Nauk Społecznych.
Programy
Oprócz przedmiotów kształcenia ogólnego i kierunkowego, wybierając specjalność Nauczanie Fizyki i Przyrody w programie studiów znajdziesz następujące przedmioty:
Semestr 3
- Podstawy psychologii dla nauczycieli szkół podstawowych (45h wykład, laboratorium)
- Personalizacja procesu kształcenia z elementami tutoringu (5h laboratorium)
- Podstawy pedagogiki dla nauczycieli szkół podstawowych (45h wykład, laboratorium)
- Organizacja pracy szkoły z elementami prawa oświatowego (e-larning) (10h wykład)
- Zajęcia przyrodniczo - terenowe (30h laboratorium)
Semestr 4
- Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w systemie oświaty (10h wykład)
- Podstawy diagnostyki pedagogicznej (10h ćwiczenia)
- Podstawy dydaktyki (30h wykład, ćwiczenia)
- Chemia dla przyrodników (45h wykład, ćwiczenia, laboratorium)
- Historia Fizyki (30h wykład, konwersatorium)
Semestr 5
- Emisja głosu (15h ćwiczenia)
- Kultura języka dla nauczycieli (15h ćwiczenia)
- Dydaktyka przedmiotowa - nauczanie fizyki w szkole podstawowej (90h ćwiczenia)
- Dydaktyka przyrody (30h ćwiczenia)
- Biologia dla przyrodników (45h wykład, laboratorium)
- Szkolny eksperyment fizyczny I (45h wykład, laboratorium)
Semestr 6
- Szkolny eksperyment fizyczny II (45h wykład, laboratorium)
- Geografia dla przyrodników (45h wykład, ćwiczenia, laboratorium)
- Fizyka współczesna (25h wykład, konwersatorium)